RPPK.01.02-00-18-0001/16
Rozwój istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego, jako strategicznego elementu umocnienia przewagi technologicznej i wzrostu innowacyjności firmy Kronospan HPL
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Beneficjent:
Kronospan HPL sp. z o. o.
Wartość Projektu:
1 798 407,07 zł
Wkład Funduszy Europejskich:
691 108,78 zł
CEL:
Opracowanie i wdrożenie nowych receptur i sposobów koopolikondensacji żywic fenolowo-formaldehydowych i melaminowo-formaldehydowych na bazie ekonomicznie uzasadnionych polioli, jako odnawialnych biokomponentów w miejsce dotychczasowych surowców kopalnianych z jednoczesną modyfikacją cech użytkowych termoutwardzalnych płyt kompozytowych produkowanych na ich bazie.
WYNIK:
- Wdrożono wykorzystanie ligniny i jej pochodnych jako substytut fenolu.
- Opracowano metody aktywacji ligniny jako składnik polikondensatu.
- Opracowano technologię produkcji polikondensatu w skali półtechnicznej płyt typu OSB1, OSB2 i OSB3.
CEL:
Opracowanie i wdrożenie nowych receptur i sposobów prowadzenia procesu kondensacji żywic fenolowo-formaldehydowych na bazie powszechnie dostępnych i ekonomicznie uzasadnionych polioli, biopolimerów lub związków chemicznych otrzymywanych na drodze syntez z surowców pochodzenia naturalnego w kierunku biodegradowalności bezwarstwowego kompozytowego materiału termoutwardzalnego.
WYNIK:
Powstające w procesie polikondensacji odgazy i skropliny zawierające fenol nieprzereagowany, który jest neutralizowany w oczyszczalni bazującej na mikroflorze bakteryjnej.
CEL:
Opracowanie i wdrożenie zawansowanych technik pomiarowych dla określenia nowych normatywów oceny właściwości fizykochemicznych oraz cech użytkowych i warstwowych płyt kompaktowych, w sprzężeniu z systemem sterowania i pomiaru produkcyjnych procesów jednostkowych w celu osiągnięcia powtarzalności szarż produkcyjnych wytwarzanych produktów.
WYNIK:
Opracowane metody badań HPLC odpadów z produkcji żywic, które dzięki określeniu zawartości wolnego fenolu i formaldehydu są wykorzystywane ponownie w procesie kondensacji.